Otřesný případ zacházení se starými a nemocnými lidmi se objevil na Slovensku. Podle lékaře nitranského samosprávného kraje Lubomíra Ševčíka zemřelo v Hronovcích – v zařízení občanského sdružení Teplo domova – za rok a půl sto lidí. Starosta obce, kde se objekt nachází, oponuje, že to rozhodně bylo méně. Podivný starobinec provozují v levickém okrese bez povolení bývalý řidič sanitky Juraj Szebeni s manželkou-zdravotní sestrou. Případem se zabývá prokuratura i policie.

Szebeni tvrdí, že lékař lže a bude ho žalovat. Prý se na onen svět loni odebralo pouze 22 "klientů" letos zatím 16. Pohled kamer do prostor, kde staří lidé žijí, je ovšem vypovídající a smutný. V několika malých pokojích se tísní 30 velmi nemocných seniorů. V diagnózách mají těžké duševní poruchy, Alzheimerovu chorobu i vážná onemocnění srdce. Postele natlačené jedna na druhou, starý nábytek, ale hlavně vyhublé tváře, oči upřené do neznáma a – nepřirozené ticho.
 
Majitel ochotně pouští novináře, hladí stařečky po vlasech a stále opakuje, že jsou tu dobrovolně a žijí si tu spokojeně jako jedna rodina. "Je tu taková směska. Jsme dobrovolnou komunitou. Jsou tu lidé, které nikdo nechce, sociální případy, bezdomovci. Je jim tu dobře a žádná povolení na péči nepotřebuji," tvrdí Szebeni. Klienti prý platí nejméně deset eur denně, vstupní poplatek je 150 eur. Přiznává ale také, že mu mnozí odevzdávají celý důchod.


O tom, že je vyšetřován pro lichvu právě kvůli nezákonnému obohacení se na starém a nemocném člověku, mluvit nechce. Je totiž žalován příbuznými jedné ze zesnulých klientek, že na sebe nechal přepsat za doživotní péči dost drahou nemovitost. Není to první žaloba. V minulosti byl jinou rodinou obviněn ze zabití, ale pitva to neprokázala.

To, co ukazuje teď, je také nelegální. Jeho občanské sdružení nemá povolení na poskytování sociální a zdravotní péče. A to je v případě zdejších diagnóz alarmující. Navíc ochotu projevuje až od úterka, kdy se celá kauza provalila. Předtím se dovnitř nedostal ani hygienik, nevpustil pracovnice komise krajské sociální péče a dokonce údajně k mnoha nemocným dva měsíce nezavolal lékaře.

Ševčík je přesvědčen, že Szebeni podmínky zlepšil. "Lékař, který tam nemocné ošetřoval, mi řekl, že někteří žili předtím v garáži, a dokonce dlouho bez jídla. V tak katastrofálních podmínkách i umírali." Ševčík se prý nyní nemíní hádat kolik tam zemřelo lidí. "I kdyby tam zemřel jediný člověk, kterému se nedostalo základních práv na zdraví a život, tak je důvod, aby se udělalo vše proto, aby byla taková činnost zakázána."

ctete-v-patek-530.gif