Brazilské lokální úřady jsou rozhněvané. Ve třech významných přístavech v zemi se objevilo množství kontejnerů s nebezpečným britským odpadem, navíc nejde o malé množství, podle brazilské policie, která teď zkoumá obsah a původ kontejnerů, se jedná až o 14 tun odpadu.

Převážně se jedná o nebezpečné věci, jako jsou baterky, kondomy, stříkačky, ale i dětské pleny. "Brazílie není skladištěm světového odpadu," rozčilují se brazilské úřady.

Odpad policisté nalezli ve velkém přístavu Santos a dalších dvou ve státě Rio Grande do Sul. V posledních dnech se objevilo na pobřeží dalších 25 kontejnerů s odpadky.

Britové budou jednat 

Britská ambasáda v jihoamerické zemi kvůli skandálu vydala prohlášení, v němž slibuje, "že okamžitě začne jednat". Podle ambasády se Londýn zásadně staví proti nelegálnímu obchodu s odpadem.

Pátrání po nelegálním odpadu začalo podle BBC poté, co pracovníci přístavu v jednom z kontejnerů objevili špinavé hračky se vzkazem v portugalštině. Stálo na něm, že věci by se měly umýt dříve, než se dostanou k brazilským dětem.

Po dalším hledání bylo nalezeno více kontejnerů, byl v nich převážně nemocniční odpad včetně zkrvavených tašek.

Související