Po roce a půl příprav se Turecko v neděli připojí k zemím, které zcela zakázaly kouření v barech a restauracích. Zákon zakazující kouření na veřejných místech byl schválen už počátkem loňského roku, bary a restaurace ale musely podniknout nezbytné kroky.

Od neděle nesmí mít majitelé barů a restaurací na stolech popelník, musí vystavit nápisy upozorňující na zákaz kouření a odmítnout obsloužit každého zákazníka, který by si zapálil. V případě porušení zákona hrozí pokuty až ve výši 5000 lir (76.000 Kč) - sankce zaplatí provozovatel prostor i člověk, který zákaz poruší.

Ministerstvo zdravotnictví za podpory Světové zdravotnické organizace (WHO) vyškolilo 5000 agentů, kteří budou dodržování zákona kontrolovat.

"Naším cílem je snížit v první etapě podíl kuřáků mezi dospělým obyvatelstvem na 20 procent," uvedl Toker Ergüder, který je WHO pověřen dohledem nad protikuřáckými programy v Turecku.

Podle oficiálních statistik kouří v průměru téměř každý třetí dospělý Turek a země je ve spotřebě cigaret na desátém místě ve světovém žebříčku. Podle asociace na ochranu zdraví Yesilay kouření v Turecku ročně přivodí smrt 100.000 lidem.

"Situace se dobře vyvíjí. Ještě před pěti nebo deseti lety lidé nabízeli cigarety svým hostům. Dnes se to už nedělá. Lidé se také snaží nekouřit v přítomnosti dětí," zdůraznil Toker Ergüder.

Turci jsou pro

Zákon, který schválil parlament počátkem ledna, zakazuje kouřit v úřadech, na pracovištích a na veřejných místech. Týká se obchodních domů, škol, stadionů a nemocnic.

Ergüder rovněž připomněl úspěšnost zákazu kouření v autobusech z doby před 15 lety a pokles spotřeby cigaret o dvě procenta v posledních dvou letech.

Podle průzkumu institutu Quirk Global Strategies realizovaného u 600 lidí schvaluje zákaz kouření na úřadech a ve veřejných prostorech 95 procent Turků.

Pro zákaz cigarety v kavárnách a restauracích se vyslovilo 90 procent dotázaných. Souhlasí s ním dokonce i 69 procent kuřáků.

Ostrý protikuřácký zákon začala od 1. července uplatňovat další země se silnými kuřáckými tradicemi, Řecko. Za posledních deset let je to třetí pokus Atén omezit kouření, všechny zatím skončily krachem.

Zákazy kouření ve veřejných prostorech platí téměř ve všech evropských zemích, většinou však ze zákazu existují různé výjimky. V Česku se nesmí kouřit ve veřejných budovách, v dopravě, na letištích, nádražích a zastávkách, kouření v restauracích je omezeno.

Související