Indonéští vyšetřovatelé identifikovali pět z devíti obětí pátečních pumových atentátů ve dvou luxusních hotelích v Jakartě. Jde o dva Australany a člověka z Nového Zélandu, Singapuru a Indonésie. České velvyslanectví znovu potvrdilo, že mezi oběťmi nejsou žádní Češi.

Šéf protiteroristického oddělení indonéského ministerstva bezpečnosti Ansyaad Mbai řekl, že atentát je "jasně spojen" s Noordinem Topem, jedním z hlavních organizátorů teroristických útoků, které v posledních letech v zemi uskutečnila organizace Jemaah Islamiyah. Ta je napojena na teroristickou síť Al-Káida.

"Vzhledem k tomu, jak byly provedeny, je jasné, že tyto atentáty jsou spojeny s Noordinem Topem," řekl Mbai indonéské agentuře Antara.

Jak informuje BBC, příslušné orgány studují DNA a další důkazy, které pomohou přijít na stopu pachatelům a potvrdit či vyvrátit podezření, že útoky má na svědomí někdo z organizace Jemaah Islamiyah.

Noordin Top, který je malajsijské národnosti, patřil podle expertů k hlavním organizátorům teroristických atentátů na ostrově Bali v roce 2002 a v hotelu Marriott v Jakartě o rok později. První z těchto útoků si vyžádal 202 a druhý 12 lidských životů. Top je od té doby nejhledanějším mužem v Indonésie.

Nevybuchlá bomba

Páteční atentáty postihly hotely Marriott a Ritz-Carlton jen několik minut po sobě kolem 7:45 místního času. Bylo to dílo sebevražedných útočníků, kteří byli v hotelích ubytováni jako hosté. Vyšetřovatelé se teď snaží je identifikovat.

Jedna bezpečnostní kamera zachytila okamžik výbuchu v Marriottu. Na krátkém záběru je vidět muže v čapce, jak s kufrem na kolečkách kráčí halou hotelu k restauraci. Následuje záblesk a oblaka kouře.

Podle vyšetřovatelů, na něž se odvolávají zahraniční média, mohlo být na místě incidentu ještě více mrtvých - v hotelu Marriott byla v pokoji č. 1808 nalezena ještě jedna nálož.

Atentáty vzbudily širokou vlnu odsouzení v Indonésii i v zahraničí, ale na internetových stránkách indonéských islámských extremistů jsou velebeny. "Poslání splněno," citovala agentura AP z internetové stránky Arrahman.com.

Související