Bavorský premiér Horst Seehofer dnes v Norimberku obhájil křeslo předsedy bavorské Křesťanskosociální unie (CSU). Podle německé agentury DPA zvolilo šedesátiletého politika 88,1 procenta delegátů sjezdu strany. Poprvé byl šéfem CSU zvolen loni v říjnu, kdy pro něj hlasovalo 90,3 procenta straníků.

CSU se na sjezdu připravuje na podzimní parlamentní volby 27. září. Průzkumy slibují křesťanským demokratům, tedy CDU kancléřky Angely Merkelové a její sesterské CSU, která působí pouze v Bavorsku, jasné vítězství nad Sociálnědemokratickou stranou Německa (SPD), s níž dosud vládnou ve velké koalici.

Horst Seehofer se dostal do čela strany i bavorské vlády loni v říjnu po fiasku, které tehdy bavorští konzervativci utrpěli při zemských volbách. Poprvé po více než 40 letech tehdy nezískali absolutní většinu mandátů v regionálním parlamentu této největší německé země. Odpovědnost za tento výsledek přijal tehdejší šéf strany Erwin Huber, který rezignoval a vystřídal jej právě Seehofer.

Po posledním znovuzvolení držel Seehofer pětasedmdesátiminutovou řeč, v níž podpořil kancléřku Merkelovou a naléhal na jednotu uvnitř strany.

Obhajoval také pozici CSU vůči Evropské unii, v níž se bavorská strana neshoduje s CDU. CSU požaduje silnější kompetence pro obě komory německého parlamentu.

"Nejde ani o destruktivitu, ani o blokádu," prohlásil Seehofer podle listu Die Welt s tím, že CSU chce spíše posílením národního parlamentu naplňovat princip EU "Evropa regionů".

Související