Tragicky skončil slovenský hudební festival Pohoda. Kvůli bouřce spadl na účastníky trenčínského festivalu stan, ve kterém byly v tu chvíli stovky lidí. Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák serveru sme.sk potvrdil, že při pádu konstrukce zahynul jeden člověk.

Tři těžce zranění leží v kómatu. Hospitalizováno bylo 52 lidí. Mezi zraněnými je podle serveru sme.sk nejméně jedna Češka a jeden Čech.

Slovenská televize TA3 s odvoláním na zdravotníky informovala o třech mrtvých mladých lidech. Mluvčí slovenského ministerstva zdravotnictví to ale sme.sk popřela.

Podle zpravodaje ČTK bylo na místě nejméně pět sanitek, které nakládaly lidi s menšími poraněními, nejčastěji s rozbitými hlavami a odvážely je do trenčínské nemocnice. Ochranka se zdravotníky pod zhrouceným stanem hledala další lidi. Podle slovenských televizí na místo neštěstí přijíždějí další sanitní vozy a odvážejí další raněné. Kolem 18:00 se má v areálu konat tisková konference.

"Stalo se to během koncertu AMO," řekl serveru sme.sk asi dvacetiletý Petr. Stan se prý náhle vzdul a pak už začaly padat jeho podpěry. Nic víc si nepamatuje.

Na festivalu se uvolnil ještě jeden stan, který byl také určen pro zábavu účastníků. Organizátoři začali evakuovat návštěvníky z trenčínského letiště, kterých bylo v sobotu dopoledne asi 33 000.

Třináctý ročník festivalu Pohoda začal ve čtvrtek a měl skončit v sobotu večer. Vystoupily na něm známé kapely Basement Jaxx, Travis, česká zpěvačka Marta Kubišová či americká legenda Patti Smithová. Na osmi pódiích bylo pro návštěvníky přichystáno více než 130 vystoupení - vedle hudebních i divadelní.

Loni smrtelné neštěstí poznamenalo jiný slovenský hudební festival HARDfest v Jaslovských Bohunicích. Zemřeli při něm dva mladíci ve věku 17 a 18 let, na které spadly stromy. Další lidé byli zraněni.

S nepřízní počasí se každoročně potýkají pořadatelé produkcí pod otevřeným nebem i v ČR. Před rokem bouřka se silným větrem a průtrží mračen narušila festival taneční hudby Creamfields v Břeclavi. Živly tehdy poničily dvě největší scény a hlavní program se proto vůbec neodehrál.

Průtrž mračen se loni podepsala i na programu posledního festivalového dne Colours of Ostrava. Pořadatelé museli využít služeb hasičů, kteří odčerpávali vodu z kaluží. Jen díky navezení tun štěrku se podařilo loni uspořádat na podmáčeném terénu festival Summer of Love v Pardubicích.

Související