Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová během návštěvy Indie vyzvala mezinárodní společenství k podpoře amerického boje proti terorismu. Clintonová v Bombaji uctila památku 166 obětí loňského atentátu na tamní luxusní hotely. Kromě těchto útoků připomněla i páteční atentáty v Jakartě a útok na USA 11. září 2001.

"Útoky v indonéské Jakartě bolestivě připomínají, že hrozba násilného extremismu je stále přítomna," připomněla šéfka americké diplomacie páteční atentáty, jimž padlo za oběť osm lidí a přes 50 bylo zraněno.

"Je to (nebezpečí) celosvětové, nemilosrdné, nihilistické a musí být zastaveno," prohlásila po setkání s pozůstalými po obětech loňských útoků v Bombaji. Spojené státy prý očekávají od každého státu, který sdílí jejich cíle, aby se rozhodně postavil proti terorismu na svém území.

Clintonová se k uctění památky zabitých z Bombaje záměrně ubytovala v luxusním hotelu Tádžmahal. Právě ten byl jedním z cílů loňských bombových atentátů, při nichž přišel o život i český velvyslanec v Pákistánu.

Americká ministryně v Indii jednala také o ekologii. Uznala, že Spojené státy a další rozvinuté země učinily mnoho chyb, které přispěly ke změně klimatu. "Doufáme, že významný stát, jako je Indie, neudělá stejné chyby," varovala. Administrativa Baracka Obamy se k ekologickým tématům staví pozorněji než jeho republikánský předchůdce George Bush.

Clintonová se také setkala s významnými indickými podnikateli, například s předsedou Tata Group Ratanem Tatou. Prohlásila, že je optimistkou ohledně podpisu americko-indické obranné dohody, která by zajistila, že se americké zbrojní technologie nedostanou do třetích zemí. Takovou dohodou americké zákony podmiňují účast amerických firem v nákupu 126 bojových letadel, který Indie plánuje.

Spojené státy doufají, že Clintonová od indické vlády získá během své mise nabídku dvou vhodných míst s výlučným právem pro stavbu jaderných elektráren americkými společnostmi. Americká politička bude v Indii do pondělka, kdy ji čeká setkání s premiérem Manmóhanem Singhem.