Podobné problémy jako někteří čeští klienti Tomi Tour zažili i zákazníci polské cestovní kanceláře Kopernik Travel. Firma v pátek oznámila úpadek a v Egyptě a v Tunisku zanechala na 950 klientů. V Tunisku měla řada z nich problém dostat se z hotelového areálu, který hoteliéři uzavřeli, protože od kanceláře nedostali zaplaceno.

"Nechtěli nás pustit ani dovnitř do hotelu, ani ven z areálu. Chtěli jsme bránu nějakým způsobem otevřít a ujet, přeplatit řidiče, aby nás odvezl, cítili jsme se jako rukojmí. Na místě stáli policisté se zbraněmi a nevěděli jsme, nakolik jsou odhodláni použít je proti nám," cituje server onet.pl turistku Agnieszku, která se již vrátila do vlasti.

"Nakonec jsme se celá skupina turistů i se zavazadly vrhla k taxíkům. Policisté začali taxikáře zadržovat a trhali nám kufry z rukou. V našem taxi jelo pět dospělých a čtyři děti," dodala Agnieszka. Na videozáznamu na internetu líčí, jak Poláci nabízeli taxikářům až 50 dolarů za odvoz na letiště. 

Odjeli i den před oznámením úpadku 

Maršálek Mazovského vojvodství Adam Struzik řekl v sobotu na tiskové konferenci, že v pondělí podá trestní oznámení. Cestovní kancelář podle něj prokázala krajní neodpovědnost, protože věděla o své finanční situaci, přesto ještě ve čtvrtek večer vyslala do Tuniska 150 turistů, uvedla tvn24.

V minulých dvou dnech se do Polska vrátilo 389 lidí, v neděli přiletěla další dvě letadla s podvedenými turisty. Lidé však žádné zážitky podobné těm, o nichž vyprávěli klienti Koperniku v sobotu, prý neměli. Většina ujistila blízké a novináře, kteří čekali na letišti ve Varšavě, že s nimi zaměstnanci hotelů jednali dobře. Další klienti zkrachovalé cestovní kanceláře se mají vrátit během následujícího týdne.

Počet klientů v zahraničí je nejasný

Náklady na cestu zpět za klienty varšavské cestovní kanceláře uhradí pojišťovna. Finanční záruky se ale tenčí. Izabela Stelmaská z vojvodského úřadu upozornila, že není jasné, kolik lidí ještě v zahraničí je.

"Chybí nám věrohodné informace o počtu klientů Kopernika, kteří zůstali v Tunisku a Egyptě. Ukazuje se totiž, že seznamy osob, které nám kancelář dodává, neodpovídají skutečnosti," řekla v neděli novinářům. Úřad se prý o finančních problémech společnosti dozvěděl teprve v pátek ráno od turistů, kteří se nemohli vrátit do vlasti.

Česká Tomi Tour oznámila krach v pátek a v cizině nechala přes 3000 lidí. Někteří měli problém dostat se na letiště, delegáti v Turecku po nich v autobuse žádali 30 eur, nebo si musí vystoupit. Případem se už zabývá česká policie.