Horečka, kýchání a bolení v krku by mohlo lidem zkomplikovat cestování přes Británii. Dvě důležité britské letecké společnosti British Airways a Virgin Atlantic přistoupily kvůli epidemii prasečí chřipky k opatření, v rámci kterého musí být každý pasažér s podezřením na nákazu novým virem před vstupem na palubu řádně vyšetřen.

Aerolinky Virgin Atlantic dokonce varovaly, že nemocní cestující nebudou moci odletět, pokud nebudou mít potvrzení od lékařů, že jsou schopni cestovat. Podle British Airways bude lidem odepřen vstup do letadla jen v několika málo případech.

Nařízení začíná přitom platit v době, kdy britská letiště zažívají největší nápor cestujících - konec července patří k době, kdy se na dovolenou vydává nejvíc britských rodin.

Britská panika

Proti opatření aerolinií protestují lékaři, kteří se obávají, že budou zaplaveni žádostmi o vydání zdravotních potvrzení. Podle nich navíc podobný postup postrádá význam už proto, že potvrzení bude lidem udělováno relativně dlouhou dobu před cestou.

Doktoři proto radí lidem se raději úplně vyhnout cestování, pokud mají pocit, že u sebe registrují projevy prasečí chřipky. Zdravotníci také vydali v Británii, která je nejvíce zasaženou zemí virem H1N1 v Evropě, doporučení, podle něhož by se měli v době pandemie mexické nákazy cestování vyhnout děti, ale i těhotné ženy.

Za poslední dva týdny bylo v Británii registrováno 7447 případů nemocných tzv. prasečí chřipkou. V minulém týdnu Spojené království přitom ohlásilo 29 obětí nemoci.

Celkově britské zdravotní úřady počítají, že během podzimních a zimních měsíců prasečí chřipkou onemocnění třetina populace, přičemž mezi dětmi bude situace ještě horší – nakazit se má každé druhé.