V roce 2050 se dožije sta let téměř šest milionů lidí. Vyplývá to ze statistické studie, kterou zveřejnil americký ústav zabývající se stárnutím populace National Institute on Aging.

Zatímco v polovině 20. století žilo na planetě několik tisíc stoletých, dnes je jich 340.000. Jejich počet poroste ve srovnání s ostatními věkovými kategoriemi do roku 2050 dvacetkrát rychleji. Je to důsledek pokroku zdravotnictví i lepší stravy, díky níž se daří snižovat úmrtnost na infarkt a mozkovou mrtvici.

Vliv budou mít rovněž genetické faktory, životní styl a také přibývající ochota zdravotníků léčit zdravotní problémy osob z vysokých věkových kategorií.

Nejvíce stoletých? V Japonsku

Nejvíc stoletých bude v roce 2050 žít v Japonsku, kde se konzumují hlavně ryby a rýže, tedy strava s nízkým obsahem tuku. 627.000 Japonců bude tvořit za 41 let jedno procento světové populace stoletých. V zemi vycházejícího slunce si starých lidí váží a společnost se jim snaží ulehčit život vývojem robotů využitelných v domácnostech starých lidí.

Lidé víc vybírají úspory na stáří - čtěte ZDE

Paroubek řekl, čím chce vyhrát podzimní volby: Hitem bude 13. důchod - čtěte ZDE 

Velké množství stoletých, zejména žen, bude žít v půlce století také v Itálii, Řecku, Monaku a Singapuru, tedy v zemích s mírnými klimatickými podmínkami. V USA počet lidí v této věkové kategorii stoupne podle studie ze současných 75.000 na 600.000.

"Stáří" bude muset být předefinováno

Bude to mít důsledky pro zdravotní systém a podle demografického odborníka Roberta Butlera vše bude záležet na kondici stoletého. "Ti zdraví, a mnozí z nich zdraví jsou, nebudou problém. Péče o dementní a nemocné bude ale velmi drahá." Předpokládá také, že vláda bude muset předefinovat stáří, důchodový systém, věkové hranice pro řidiče i zdravotní pojištění důchodců.

Wan He, která je spoluautorkou studie, tvrdí, že vzhledem ke snižující se porodnosti, bude nárůst staříků znamenat velkou zátěž i pro rodiny. "Sedmdesátileté děti se budou muset postarat o stoleté rodiče. Je to náročná a neplacená práce, která pečovatele psychicky velmi ovlivňuje," řekla.

Brzy bude více starších než mladších

Ze zveřejněné demografické studie vyplývá, že v roce 2017 poprvé přesáhne počet pětašedesátníků počet dětí mladších pěti let. Do roku 2040 vzroste počet lidí starších 80 let o 233 procent, zatímco populace obecně přibude o 33 procent.

Vlivem nízké porodnosti vzroste do roku 2050 v Japonsku věkový medián, neboli střední hodnota věku, na 55 let, zatímco v roce 1990 byla 37 let. Medián je střední, nikoli průměrná hodnota a znamená, že přesně polovina lidí je starší než medián a druhá polovina mladší.

V celosvětovém měřítku se tato stření hodnota posune z 24 na 37 let a její pomalejší růst zajistí zejména stále vysoká porodnost v Latinské Americe a Africe. V USA se medián posune z 33 na 39 let a na této poměrně nízké hodnotě se bude držet hlavně díky imigraci.

Související