Podle šéfa americké centrální banky (Fed) Bena Bernankeho jsou patrné známky toho, že ekonomika je z nejhoršího venku. "Tlak na ekonomiku vytváří slábnoucí export. Velkým nebezpečím je také nezaměstnanost, která by mohla podkopat obnovenou spotřebitelskou důvěru," prohlásil šéf Fedu.

Bernanke před americkým Kongresem vysvětloval budoucí strategii Fedu, jak se úspěšně vypořádá s největší monetární expanze v historii a jaké jsou vyhlídky ekonomiky USA. Na tuto strategii nedočkavě čekaly trhy a odborníci, protože podle nich může neznačit, zda jsou hlasy o oživení z poslední doby opravdu reálné.

Bernanke řekl, že Fed chce dojít do fáze, kdy bude mít jasné poznatky, že oživení ekonomiky má pevné základy a není příliš křehké. Pak se prý ke slovu dostanou jiné nástroje, jimiž Fed zabrání prudkému růstu inflačních tlaků v ekonomice.

Pokud se objeví problém s růstem inflace, bude to podle šéfa Fedu v dost vzdálené budoucnosti. Primárním zájmem Fedu tak nadále zůstává snaha podpořit hospodářský růst. Federální rezervní systém tak prý bude i nadále držet základní úrokovou sazbu blízko nuly. Ekonomové odhadují, že základní úrok bude v USA rekordně nízko asi po zbytek tohoto roku, i když ještě před projevem se množily hlasy, že k růstu základních sazeb dojde již ve 3.čtvrtletí letošního roku.

Před hlasy, které volají po větší kontrole Fedu, Bernanke varoval, že ztráta nezávislosti Fedu může podnítit inflaci. "Pochyby o fiskální stabilitě by mohly podkopat růst," dodal. Fed podle něj zpřísní monetární politiku, jakmile se zlepší trh práce. Na druhou stranu šéf Fedu konstatoval, že finanční sektor ještě není zcela v pořádku, protože řada bank ještě čelí riziku značných ztrát. A to i přesto, že minulý týden čtyři obří banky překvapivě oznámily lepší než očekávané výsledky za druhé čtvrtletí.

Fed během posledního roku napumpoval do bankovního systému jeden bilion dolarů pomocí výkupu dluhopisů a mimořádných úvěrů, čímž zdvojnásobil velikost vlastních aktiv. Podle informací generálního inspektora programu vládní pomoci bankovnímu sektoru (TARP) Neila Barofskyho pak vláda celkem dosud vydala na pomoc sektoru 4,7 bilionu dolarů. Celkové výdaje by však mohly být při opravdu špatných podmínkách více než pětinásobné.

Další prognóza o den později po Bernankovi

Federální výbor pro otevřený trh by měl ve středu zveřejnit aktualizovanou ekonomickou předpověď. V dubnu předpovídali pro příští rok inflaci ve výši jednoho až 1,6 procenta, zatímco pro tento rok by se měla pohybovat na úrovni mezi 0,6 a 0,9 procenta. Dlouhodobá předpověď pro růst cen se pohybuje mezi 1,7 a dvěma procenty.

Ekonomové také očekávají růst nezaměstnanosti ve Spojených státech. Míra nezaměstnanosti by měla na počátku příštího roku překročit hranici 10 procent a v průměru by v celém příštím roce měla podle průzkumu agentury Bloomberg dosáhnout 9,8 procenta. V lednu tohoto roku přitom nezaměstnanost dosahovala 7,6 procenta.

Podle průzkumu agentury Bloomberg také experti očekávají, že Fed v druhé polovině roku zvýší hlavní úrokovou sazbu. Ta by pak v posledních třech měsících tohoto roku mohla dosáhnout jednoho procenta. V předchozím průzkumu se přitom ekonomové domnívali, že Fed se bude snažit držet úrokové sazby blízko nuly až do posledního čtvrtletí tohoto roku.

Dva klíčové projevy za rok

Šéf centrální banky musí ze zákona dvakrát ročně vystoupit v Kongresu a osvětlit zákonodárcům činnost centrální banky a plnění hlavního úkolu, kterým je dosažení cenové stability a maximální zaměstnanosti. Kongres čeká, že osvětlí situaci ekonomiky, která se stále ještě nevzpamatovala z úvěrové krize.

Ta začala v roce 2007 a ještě více se prohloubila po pádu banky Lehman Brothers v září loňského roku. Ztráta 6,5 milionu pracovních míst od začátku recese vedla centrální banku k tomu, aby po snížení základních úrokových sazeb k nule pumpovala do ekonomiky další peníze.