Islandský ministr zahraničí Össur Skarphedinsson dnes ve Stockholmu oficiálně předal svému švédskému kolegovi Carlu Bildtovi přihlášku Islandu do Evropské unie. Informoval o tom mluvčí švédského ministerstva zahraničí. Švédsko nyní evropské sedmadvacítce předsedá.

První část podkladů k přihlášce do EU předal Island u švédského předsednictví a u Evropské komise již minulý pátek.

Islandský parlament se před týdnem těsnou většinou vyslovil pro to, aby se země ucházela do vstup do EU. Po ukončení přístupových jednání s Bruselem ale budou muset definitivně členství Islandu v EU schválit tamní voliči v referendu.

Islandská sociálnědemokratická premiérka Jóhanna Sigurdardóttirová považuje členství své země v evropském bloku za jedinou možnost, jak dlouhodobě stabilizovat islandské hospodářství, které tvrdě postihla světová finanční krize. Islandská koruna se propadla, nezaměstnanost a inflace prudce vzrostly.

Reykjavík musel požádat Mezinárodní měnový fond o pomoc až ve výši deset miliard dolarů.

Přijetí Islandu do unie by se mohlo uskutečnit relativně rychle, hovoří se o letech 2011 či 2012. Reykjavík je od roku 1994 členem takzvaného Evropského hospodářského prostoru (EHP).

Největší překážkou přístupových rozhovorů bude islandský rybářský průmysl, jehož produkty loni představovaly asi 37 procent exportu země a který je pro Islanďany velmi citlivou otázkou národní identity. Unijní rybolovná politika stanoví mimo jiné pro každou členskou zemi roční kvóty a má přísná pravidla pro rybářské náčiní a praktiky.

V současnosti s Bruselem o vstupu do unie jednají Chorvatsko a Turecko.

Související