Střední Evropu ve čtvrtek v noci zasáhly silné bouřky. V Polsku zahynulo šest lidí a 34 jich bylo vážně zraněno, stovky dalších utrpěly lehká poranění. Nejvíc zraněných mají na svědomí padající stromy, několik lidí ale bylo hospitalizováno po úderu proudem ze spadlého elektrického vedení.

Bouře napáchaly škody i jinde po střední Evropě, v Česku ve čtvrtek přišla o život jedna žena.  

"Vítr vylamoval stromy. Proudy vody, hromy a blesky. Lidem vítr rval z rukou tašky, všechno skončilo během deseti minut," popsal mladík Marcin zpravodajské televizi TVN24, jak vypadala situace v dolnoslezském Walbrzychu. Odklízení následků bouřek bude v celém Polsku pokračovat ještě několik dní.

Bouřky s vichřicí ničily i v Česku, kde padající stromy a větve demolovaly auta a poškodily několik domů - v pražských Kobylisích odnesl vítr střechu katastrálního úřadu. Smršť si navíc vyžádala jednu oběť. V parku v Hrádku nad Nisou na Liberecku zemřela žena, když na ní spadly větve, které vichr ulámal.

S následky divokého počasí se potýkají i v Rakousku, kde si nepízeň počasí vyžádala několik zraněných. Bouře, která míty přinesla kroupy veliké jako golfové míčky, řádila zejména v Salcbursku, Horních i Dolních Rakousích i ve Vídni. Tisíce hasičů musely odklízet ze silnic naplaveniny a popadané větve a stromy, pumpovat vodu ze zatopených sklepů nebo stavět provizorní střechy na domech, kde je vítr strhl.

Na Dunaji ve Vídni-Döblingu do břehu narazila výletní loď, nikomu z 250 cestujících se nic nestalo. V Rakousku blesky uhodily celkem 12 000krát.

 

V Německu blesky zapálily několik domů, vítr strhával střechy a v Cáchách kroupy zničily část supermarketu.

 

Související