AKTUALIZOVÁNO  Při nepodařeném přistání letadla v severovýchodním Íránu v pátek zahynulo nejméně 16 lidí a 30 utrpělo zranění. Přesné údaje přinesla v sobotu íránská státní televize. Třináct ze šestnácti obětí pátečního leteckého neštěstí v Íránu byli členové posádky. Zbylí tři mrtví jsou pasažéři letadla.

Nehoda se stala jen devět dní po letecké katastrofě na severu Íránu, při níž zahynulo všech 168 osob ze zříceného letadla. Podle oznámení televize jsou mezi oběťmi z členů posádky čtyři Íránci a devět Kazachů. Neštěstí nepřežil ani pilot stroje.

Letadlu typu Iljušin 62, které havarovalo v pátek, se při přistávání ve městě Mašhad vzňaly pneumatiky, stroj sjel z dráhy a narazil do zdí v její blízkosti. Hořet začalo také v kokpitu.

Letoun patřil soukromé společnosti Aria. Na jeho palubě bylo 153 osob a letěl z Teheránu do Mašhadu, ležícího téměř 1000 kilometrů východně od metropole. Společnosti Aria úřady okamžitě odňaly leteckou licenci, dokud se příčina havárie neobjasní. Zatím jsou za ni považovány technické problémy letadla.

Na snímcích íránské televize je vidět zcela zničená přední část stroje, ale zbytek letadla vypadá neporušený. Přeživší už z něj byli evakuováni.

Íránský letecký park je podle odborníků ve špatném stavu, za což jsou částečně odpovědné mezinárodní sankce. Neumožňují Íráncům dokupovat náhradní díly pro staré stroje západní výroby.

Neštěstí, které se stalo 15. července, se týkalo ruského stroje Tu-154 společnosti Caspian. Letělo na lince Teherán-Jerevan, spadlo 16 minut po startu a nezachránil se nikdo z jeho paluby. Ruských strojů se sankce netýkají.

Související