Íránský první viceprezident Esfandíjár Rahím Mašáí byl ve funkci týden, ale jeho jmenování vzbuzovalo nevoli v kruzích duchovenstva. Prezident Mahmúd Ahmadínežád zatím Mašáího bránil, ale duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v pátek v dopise nařídil prezidentovi, aby ho odvolal.

"Toto jmenování je proti vašemu zájmu a také proti zájmu vlády. Způsobí rozkol mezi vašimi stoupenci. Je třeba je zrušit," napsal Chameneí.

Mašáí je stejně jako Ahmadínežád nebo Chameneí konzervativec, ale mezi duchovními není příliš oblíben. Příčinou je jeho liberální chování - v minulosti se zúčastnil představení, na němž v rozporu se striktní interpretací islámu vystupovaly také ženy. Popudil také loni výrokem, že je íránský národ přítel amerického a také izraelského lidu, což je v příkrém rozporu s oficiální politikou Teheránu vůči těmto zemím.

Mašáí byl ve funkci od minulého pátku. Krátce po jeho jmenování se objevila informace o rezignaci, což ale viceprezident v pondělí popřel. S Ahmadínežádem ho pojí příbuzenský svazek - jeho dcera se provdala za prezidentova syna.

Podle pozorovatelů se tlak konzervativních duchovních na Ahmadínežáda stupňuje. Při páteční modlitbě v Teheránské univerzitě jeden z nich řekl, že nemá smysl váhat s Mašáího odvoláním, když se už Chameneí jasně vyjádřil. Duchovní vůdce, který jednoznačně stál za Ahmadínežádem po sporných červnových volbách, o tom hovořil už ve středu.

Související