Írán má možnost zaútočit na jaderné provozy v Izraeli a udělá to v případě, že Izrael podnikne útok na jeho území. V íránské arabsky vysílající televize Al-Alam to v sobotu řekl vrchní velitel íránských revolučních gard Mohammad Alí Džafarí. V podobném duchu se vyjádřil už v březnu.

"V dosahu našich střel je celé území Izraele, máme možnost zaútočit na Izrael a můžeme tak odpovědět na jakýkoli sionistický útok," odpověděl Džafarí na otázku, zda je Írán schopen ohrozit izraelské jaderné provozy.

Írán tvrdí, že jeho rakety Šaháb-3 jsou schopny zasáhnout cíle ve vzdálenosti 2000 kilometrů, což pro útok na Izrael stačí. Zahraniční experti ale pochybují o přesnosti těchto zbraní, odvozených od severokorejské rakety.

Írán a Izrael jsou zapřisáhlí nepřátelé. V Izraeli je Írán považován za největší ohrožení zvenčí. Židovský stát se netají tím, že nepodaří-li se Írán diplomatickou cestou přesvědčit k ústupkům v jaderném programu, pak bude nezbytné na něj zaútočit.

Íránské revoluční gardy pomohly k moci islámským duchovním za revoluce před 30 lety. Operují nezávisle na armádě, mají vlastní letectvo, loďstvo i pozemní jednotky.

V Izraeli se uvažuje nejen o leteckém útoku na Írán, ale také o nasazení tří ponorek německé výroby s jadernými hlavicemi. Jedna z nich začátkem července vyplula ze Středozemního moře Suezským průplavem do rudomořského přístavu Ejlat.

Džafarí řekl, že Írán nemá z izraelských zbraní strach. "Je to součást psychologické války Západu proti nám," řekl.

USA příští týden posílají do Izraele čtyři vysoké diplomaty a bezpečnostní představitele. Hovořit mají s Izraelci o Íránu a také o židovských osadách. V pondělí bude jedním z nich ministr obrany Robert Gates, který má v Jeruzalémě jednat hlavně o Íránu.