Velká Británie by měla mít zájem na navázání dialogu s umírněnými představiteli palestinského islamistického hnutí Hamas. Ve zprávě, která byla v neděli zveřejněna, to usoudili britští poslanci.

Členové zahraničního výboru britského parlamentu soudí, že absence dialogu s palestinským islamistickým hnutím, které vládne v pásmu Gazy, není ku prospěchu míru na Blízkém východě.

"Vidíme jen málo náznaků, které by svědčily o tom, že aktuální politika odmítání dialogu s Hamasem umožní dosáhnout cílů, které si vytyčilo kvarteto," uvedl parlamentní zpravodaj Mike Gapes. Navrhnul proto, aby vláda rychle zkusila možnost navázat dialog s umírněným křídlem Hamasu.

Takzvané kvarteto tvoří Evropská unie, Rusko, Spojené státy a OSN. Británie až dosud dialog s Hamasem podmiňovala tím, že Hamas musí uznat existenci státu Izrael, skončit s násilnostmi a akceptovat úlohu kvarteta, které usiluje o oživení mírového procesu mezi Izraelci a Palestinci.

Kvarteto přijalo v roce 2003 takzvanou cestovní mapu, podle níž by se mělo po etapách dosáhnout trvalého urovnání izraelsko-palestinského konfliktu na základě principu existence dvou států, Izraele a Palestiny.

Související