Na jihu Itálie hasiči dál bojují s plameny. Oheň se šířil na mnoha místech v Kalábrii a Apulii i na Sardinii a Sicílii. Představitelé civilní ochrany označili situaci na Sardinii za kritickou. V minulých dnech se tu musely kvůli ohni evakuovat stovky lidí. Dva ovčáci tu přišli o život, když se snažili zachránit svá stáda. Riziko vzniku dalších požárů je navíc kvůli vedrům s teplotami až kolem 45 stupňů a kvůli větru vanoucímu od Afriky vysoké.

"Ve většině případů byly požáry založeny. Jejich vznik z přirozených příčin je výjimka," uvedl šéf vzdušných jednotek italské civilní ochrany, generál Luciano Massetti. Italská organizace na ochranu spotřebitelů Codacons navrhla například zavedení odměn za pomoc při dopadení žhářů či zřízení občanských hlídek.

Na Sicílii se snaží hasiči zkrotit šest rozsáhlých požárů. Také podle tamní policie většinu z nich někdo založil. Nejnebezpečnější byl oheň u Messiny, který ohrožoval vesnice a statky. Rozdmýchával ho navíc silný jižní vítr. Plameny hasily vrtulníky a letadla.

Ve Španělsku, kde plameny spálily desetitisíce hektarů, zahynulo šest hasičů. Další lidé byli zraněni. Španělské ministerstvo vnitra připravilo pro letošek brožuru o civilní ochraně. Na svých internetových stránkách ji zveřejnil deník El País. Materiál obsahuje mapku s barevným označením oblastí, kde je riziko požárů nejvyšší.


Živel se snaží získat pod kontrolu také hasiči ve Francii. Oheň spaluje i Řecko, kde se teploty pohybují kolem 40 stupňů. V obou státech napáchaly plameny velké škody.

Vysoké teploty a s nimi i bouřky se očekávají ve střední Evropě, a to třeba v Rakousku. V pondělí tam meteorologové na některých místech předpovídají až 32 stupňů, kolem třicítky by se rtuť teploměru mohla pohybovat i v dalších dnech. Teplo s sebou podle meteorologů ale může opět přinést silné bouřky. Očekává se i silný vítr.

Střední Evropa se přitom zatím jen pomalu vzpamatovává z vichřice, která se nad ní přehnala ve čtvrtek. V Česku kvůli ní byly ještě dnes mnohé domácnosti stále bez proudu.