Medveděv to řekl v televizní debatě, v níž se postavil proti "vtahování" obou zemí do Severoatlantické aliance. Uvedla to agentura ITAR-TASS.

"Naše pozice je prostá: Nepovažujeme za správné vtahování toho či jiného státu do vojenskopolitické aliance bez ohledu na vůli jeho lidu," uvedl Medveděv. Podle něj nevhodnost ukvapeného přijetí obou bývalých postsovětských republik uznává i NATO.

Ruský prezident řekl, že v případě Ukrajiny je řešení jednoduché. Měla by prý uspořádat referendum. Pokud v něm občané přistoupení "k tomu či onomu vojenskopolitickému uskupení" podpoří, bude to legitimní, uvedl Medveděv.

Přijetí Gruzie je podle něj otázka pro samotné NATO. K čemu by mu prý byla taková členská země, která má tolik problémů. "Nakolik tomu rozumím, tak v poslední době se objevují úvahy o tom, že oba tyto vážené státy ještě nejsou připraveny na to, aby přijaly taková řešení, a samotná aliance není připravena na to, aby takové členy absorbovala," řekl v debatě Medveděv.

Gruzie o členství v alianci usiluje zvlášť po loňské krátké válce s Ruskem, která se vedla o separatistickou Jižní Osetii. Letos tato zakavkazská republika uspořádala na svém území cvičení NATO. Provázely ho ruské protesty. Americký viceprezident Joseph Biden vyjádřil před pár dny Ukrajině a Gruzii v jejich snaze o vstup do aliance podporu.

Medveděv je přesvědčen o tom, že vztahy Ruska a Gruzie za nějaký čas vzniknou na nových základech. "Režimy, podobné tomu Saakašviliho, přicházejí a odcházejí. Ale vazby mezi národy zůstávají. Věřím, že za nějaký čas budou naše vztahy postaveny na nových základech s ohledem na ty skutečnosti, které vznikly, a s ohledem na tragické stránky, jimiž tyto vztahy prošly v poslední době," řekl v debatě prezident. Dodal, že Rusko nemá s Gruzií diplomatické styky, ale k této zemi chová "dávný a velmi vřelý vztah".
Související