Silné větry vanoucí od Afriky, vysoké teploty a žháři. To jsou hlavní faktory, které sužují práci hasičům, kteří již několik dní bojují s ohněm v Řecku, na Sardinii a Korsice, ale i na jihu pevninské Itálie a Francie.

Řecko zachvátilo v neděli více než 50 lesních požárů. Největší vypukl večer na ostrově Zakynthos a na pláži odřízl asi 70 rekreantů - ty musela na člunech do bezpečí evakuovat pobřežní stráž.

Oheň se kvůli silnému větru šířil velmi rychle. Podle meteorologů by měl i v pondělí dosáhnout rychlosti až 74 kilometrů za hodinu. Řecké úřady už varovaly před dalšími požáry.

Nejkritičtější situace zatím panovala na jihu Itálie a na Sardinii, kde musely být kvůli neutuchajícím požárům evakuovány stovky lidí.

Na Sardinii se podařilo zažehnat čtyři požáry, ale záchranáři a hasiči varují, že kvůli vysokým teplotám a silnému větru hrozí šíření dalších ohňů. Nebezpečí hrozí také v Kalábrii, Apulii a na Sicílii.

"Dnes se situace uklidnila, alespoň nefouká vítr, část ohňů už je pod kontrolou," informoval server iHNed.cz pracovník italské RAI ze Sardinie.

"Žháři znají období afrických větrů"

Na Sicílii se hasiči snažili zkrotit šest rozsáhlých požárů. Nejnebezpečnější byl oheň u Messiny, který ohrožoval vesnice a statky. Rozdmýchával ho navíc silný jižní vítr. Plameny hasily vrtulníky a letadla.

Oheň trápí také jih Francie a Korsiku.  Na Korsice požáry proměnily v měsíční krajinu skoro 6 tisíc hektarů lesů. Ve Španělsku ho hasiči po několikadenním úsilí dostali o víkendu pod kontrolu.

Na mnoha místech jsou požáry dávány do spojitostí se žhářstvím. Ve Francii zadrželi tři lidi podezřelé z úmyslného založení požáru. Hrozí jim až 15 let vězení.

Také italské odpovědné úřady zatkly jen na Sardinii, kde shořelo až 20 tisíc hektarů lesního porostu, několik lidí a minimálně dva z nich podezřívají ze žhářství.

"Ohně zakládají lidé úmyslně. Většinou touto dobou, kdy začíná období horkých větrů z Afriky. Stačí, když žháři odhodí cigaretu do travnatého porostu, o zbytek už se postará vítr," popisuje italský zpravodaj.

Související