Britský předseda vlády Gordon Brown naznačil, že spojenci v Afghánistánu by mohli být připraveni jednat s radikály z islamistického hnutí Taliban. Ministerský předseda to z Londýna oznámil ve chvíli, kdy britská armáda ukončila svoji operaci "panteří dráp" -  vůbec největší britskou ofenzivu v afghánské provincii Hílmand od začátku války.

Cílem operace bylo vyčistit před srpnovými volbami jih jedné z nejnebezpečnějších afghánských provincií od islamistických bojovníků.

Celkem dvě stovky britských vojáků zahynuly v afghánské válce, celá desetina v posledních třech týdnech. Stovky dalších byly v panteří ofenzivě vážně zraněny.

"Naše vojáky v Hílmandu nelze popsat jinak, než jako hrdiny. Ztráty byly tragické, ale nepřišly nazmar," řekl premiér Brown. Dodal, že všechno vynaložené úsilí "stálo za to".

"Byly to velmi, velmi těžké boje," přiznal brigádní generál Tim Radford, podle kterého ale celá operace skončila jednoznačným úspěchem. Počty obětí z řad afghánských radikálů, popřípadě civilistů, Britové sdělit odmítli.