Německá ministryně Ulla Schmidtová čelí nezvyklé aféře. Opoziční politici jí začali klást nepříjemné otázky poté, co vyplynulo, že šéfka rezortu vyrazila letecky na dovolenou do Španělska a nechala za sebou poslat služební auto i s řidičem. A aby toho nebylo málo: záležitost vyšla najevo poté, co jí byl luxusní automobil značky Mercedes třídy S ukraden v Alicante.

První otázka, kterou se všichni zaobírali, byla, proč potřebovala ministryně tak nutně o prázdninách na cesty po španělském pobřeží svůj služební vůz. Zatímco sama na pobřeží Costa Blanca letěla na vlastní výdaje, její řidič a auto placené z peněz německých daňových poplatníků museli absolvovat trasu rovnající se zhruba 2 400 kilometrům.

"Měla jsem v plánu nějaké pracovní schůzky," brání se ministryně. To ale opozičním politikům nestačí - i kdyby tomu tak bylo, mohla totiž Schmidtová využít vozy, které má k dispozici německá ambasáda ve Španělsku.

"Peníze daňových poplatníků by se neměly plýtvat na ministerský komfort," citoval německý deník Bild zástupce rozhořčených občanských sdružení, jejichž názory se teď ohání opozice.

Ministryně i zbytek kabinetu naopak argumentuje tím, že každý z nich má k dispozici vůz určený jak pro pracovní, tak osobní potřeby. Schmidtová se navíc brání, že dala vyúčtovat soukromé jízdy zvlášť.

Související