Americké úřady v pondělí zatkly sedm lidí ze Severní Karolíny a obvinily je z plánování teroristických útoků v zahraničí včetně Kosova, Jordánska a pásma Gazy. Oznámila to agentura AP.

Podle amerických žalobců byl vedoucí skupiny Daniel Patrick Boyd v letech 1989 až 1992 na výcviku v Pákistánu a Afghánistánu, kde bojoval proti sovětské okupaci. Tuto zkušenost prý využil při založení vlastní organizace na výcvik bojovníků a provádění útoků v zahraničí.

Členové skupiny, mezi nimiž jsou i dva Boydovi synové, údajně cestovali do pásma Gazy, Izraele, Jordánska, Pákistánu a Kosova, aby plánovali útoky, nebo se do nich zapojili. Vyšetřovatelé nemají důkazy o tom, že by skupina byla napojená na mezinárodní organizace ani o tom, že by plánovala útoky ve Spojených státech.

Sedm zatčených, z nichž šest má americké občanství, čelí mimo jiné obvinění ze spiknutí k vraždě, únosu a poskytování materiálu na podporu teroristů, jichž se měli dopustit v období od konce roku 2006 do letošního července. Všem obviněním hrozí trest doživotního vězení.

Související