Vynesení rozsudku nad barmskou disidentkou Do Aun Schan Su Ťij bylo stanoveno na pátek. Uvedla to agentura AP s odvoláním na nejmenovaného činitele barmské vojenské vlády. Očekává se, že ji soud uzná vinnou z porušení pravidel domácího vězení, za což jí hrozí až pět let vězení. Proces by měl dnes vyvrcholit závěrečným vystoupením obžaloby.

V procesu jde o údajnou odpovědnost této čtyřiašedesátileté nositelky Nobelovy ceny za mír za květnový incident, při němž do jejího přísně střeženého domu připlaval přes přilehlé jezero Američan John Yettaw a pobyl v něm dva dny, ačkoli nebyl pozván.

Podle pozorovatelů chce vládnoucí junta známé političce zabránit v účasti na volbách, které se mají v zemi konat příští rok. Su Ťij mělo letos vypršet domácí vězení, v němž strávila zhruba 14 z uplynulých 20 let.

Tribunál soudí rovněž Yettawa a dvě společnice Su Ťij, členky její strany Národní liga pro demokracii. Yettawovi hrozí také pět let vězení.

Junta pootevřela dveře k Su Ťij. K soudu mohou diplomati i novináři - čtěte ZDE

Za podivnou návštěvu soud. Barmská disidentka měla porušit domácí vězení - čtěte ZDE

Jednání soudu mělo původně skončit v pondělí, na kdy byly naplánovány závěrečné řeči obhájců Američana, společnic Su Ťij a obžaloby. Soudce ho však odročil na dnešek, aby dal prokuratuře více času na přípravu shrnutí jejích argumentů. Po zahájení dnešního jednání podle zdroje AP rovněž oznámil, že rozsudek bude vynesen 31. července.

V pondělí udělila organizace na obranu lidských práv Amnesty International Su Ťij své nejvyšší vyznamenání - titul Velvyslankyně svědomí. Vyslovila přitom naději, že by to mohlo přispět k tomu, aby barmská disidentka v nynějším procesu nedostala další drastický trest.

Související