Pár týdnů před volbami se taková reakce dala čekat, jen se nevědělo, odkud přijde první výstřel.

ODS podle svého místopředsedy Davida Vodrážky nepodporuje zvýšení daně z přidané hodnoty, o kterém kvůli kritickému zvyšování schodku státního rozpočtu uvažuje ministr financí Eduard Janota. ODS tak jako první z favoritů říjnových voleb zamítá návrh, díky kterému by se mohly zotavit státní finance, ale zároveň by se zdražily potraviny či další základní potřeby.

"Ministr Janota není ministrem ODS a ODS vždy prosazuje co nejnižší možné daně. Čili my nepodporujeme jakékoli zvyšování daní," řekl v úterý Vodrážka. ODS podle něj ani po případném vítězství v předčasných sněmovních volbách "určitě nepůjde způsobem zvyšování daní".

Schodek státního rozpočtu na příští rok by mohl kvůli propadu ekonomiky přesáhnout 200 miliard korun. "Bez zásahů by tak schodek vycházel na příští rok přes 200 miliard," řekl ministr financí Janota HN. Do čtyř týdnů má vládě předložit varianty rozpočtu.

"Budeme muset uvažovat o zvýšení třeba nepřímých daní, mám na mysli DPH, a posoudit adekvátnost, jak fungují výdajové stropy pro platbu pojištění. Jinak se nám ten deficit radikálně nepodaří snížit," uvedl v České televizi Janota. Uvažuje i o snížení mandatorních, tedy zákony stanovených výdajů, a to na úroveň roku 2006.

Nejen ODS, ale i ostatní strany, které chtějí po říjnových předčasných volbách do sněmovny převzít vládu, snižování mandatorních výdajů podle Hospodářských novin (HN) neplánují. Pouze exministr financí Miroslav Kalousek, který patří k lídrům nové strany TOP 09, úspory v oblasti státní sociální podpory připustil. "Pokud to neuděláme rychle, tak to postihne sociálně potřebné mnohem více," řekl podle HN Kalousek.