V Íránu bylo propuštěno 140 stoupenců opozice zadržovaných od protestů, které vypukly v červnu po prezidentských volbách. Prezident Mahmúd Ahmadínežád ve snaze uvolnit napětí v zemi vyzval k propuštění všech protestujících do 7. srpna.

Jeho výzva následovala poté, co íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí nařídil uzavřít věznici Kahrízak, protože neodpovídala íránským standardům pro vězeňská zařízení, oznámila agentura AFP.

Ve věznici Kahrízak byli zadržováni i lidé zatčení při povolebních demonstracích. Íránská anglicky vysílající televize Press TV také oznámila, že Chameneí rovněž nařídil, aby se zacházelo se zatčenými podle zákona a aby byla dodržena jejich práva. Íránské justiční kruhy chtějí rozhodnout o lidech zatčených při demonstracích do týdne.

Po prezidentských volbách se ve věznicích ocitlo na 2000 lidí a asi 160 jich je stále zadržováno. Ve světě se v sobotu konaly mezinárodní akce solidarity s nimi. Mezi zatčenými byli členové předvolební kampaně opozičních kandidátů, novináři i právníci. Íránský parlament vytvořil komisi, která má podmínky zadržených prověřit.

Opozice tvrdí, že zatčeným hrozí mučení a že je na nich vynucováno přiznání o zahraniční organizaci povolebních nepokojů.


Dva ze zatčených ve věznici zemřeli. Šéf vězeňských zařízení v Teheránu Sohráb Solajmání řekl, že příčinou rozhodně nebylo mučení. "Patřili ke skupině, která měla být převezena do věznice Evín. Nikdo nemůže tvrdit, že byli biti. Jednomu se udělalo špatně při převozu, takže byl dopraven do nemocnice. Druhému se udělalo špatně asi po třech hodinách a také on byl odvezen do nemocnice," řekl Solajmání. Příčinou smrti obou mužů byl podle něj zápal mozkových blan.

Jedním z mrtvých je Mohsen Rúholamíní, syn poradce Míra Hosejna Músávího. Pětadvacetiletý Rúholamíní byl zadržen 9. července, rodina dostala nejprve zprávu, že bude brzo propuštěn, později byla informována o jeho smrti.

Související