Nigerijský prezident Umaru Yar'Adua prohlásil, že situace na severu země, kde už několik dnů pokračují krvavé střety s islámskými extremisty, je "pod kontrolou".

"Situaci máme pod kontrolou a já myslím, že do dnešního večera bude vše opět v pořádku," řekl prezident na letišti v Abuji krátce před svým odletem na třídenní oficiální návštěvu Brazílie.

Podle jeho slov v Maiduguri, hlavním městě nigerijského státu Borno, kde odpoledne pokračovaly boje, podnikly nigerijské ozbrojené síly konečný útok proti extremistům ze sekty Mohameda Yusufa.

"Ozývá se ohlušující zvuk dělostřeleckého bombardování Yusufova domu armádou, která se také pouští do přestřelek s ozbrojenci," řekl agentuře AFP policista z Maiduguri. Nad městem stoupal ve večerních hodinách hustý kouř. Právě v tomto městě je zřejmě nejvíce obětí.

Přestřelky mezi policisty a členy místní islamistické skupiny, která požaduje zavedení práva šaría v celé Nigérii, vypukly ve státech Yobe, Kano a Borno na severu a severovýchodě země. Příslušníci organizace Boko Haram zapálili ve městě Maiduguri několik kostelů, policejní stanici a vězení.


Státy, ve kterých k nepokojům dochází, patří mezi 12 z nigerijských 36 států, ve kterých se od roku 2000 přísněji prosazuje právo šaría. Tehdejší rozhodnutí vyvolalo odpor u křesťanské menšiny žijící v zemi a bylo příčinou násilností, při kterých zemřely tisíce lidí.

Související