Kyrgyzská policie v hlavním městě Biškeku rychle rozehnala demonstraci opozice, která protestovala proti výsledkům nedávných prezidentských voleb.

Opozice obviňuje vládu, že volby, v nichž podle oficiálních údajů minulý týden zvítězil stávající prezident Kurmanbek Bakijev a zajistil si tak druhý mandát, zmanipulovala.

Kyrgyzstán a USA prý podepsaly dohodu o kyrgyzské základně Manas - čtěte ZDE

Demonstranti se vydali na pochod ulicemi města směrem do centra a vykřikovali Vraťte nám moc, kterou jste nám ukradli, a Chceme spravedlnost. Policie, která demonstranty početně mnohokrát převyšovala, proti nespokojencům rychle zasáhla a po krátkých potyčkách se jí je podařilo rozehnat.

Pozorovatelé: Volby nebyly regulérní

Opozice odmítá oficiální výsledky voleb, podle nichž Bakijev dostal 76 procent hlasů a opoziční kandidát Almazbek Atambajev jen osm procent. Z jejích průzkumů, které si dělala sama u východu z volebních místností, se pro Atambajeva vyslovilo 60 procent voličů, zatímco pro Bakijeva jen 25 procent. Obvinění z zfalšování voleb doložili opoziční předáci v sobotu na tiskové konferenci videozáznamy, které ukazují, jak lidé vhazují více volebních lístků nebo jak autobus převáží stejnou skupinu lidí k různým volebním místnostem.

Za regulérní nepovažují kyrgyzské prezidentské volby ani západní pozorovatelé, kteří je sledovali na místě a označili za nedemokratické a neodpovídající mezinárodním standardům. Ke kritickému hodnocení s připojilo i švédské předsednictví Evropské unie.

Opozice pohrozila, že bude organizovat další protesty v celé zemi.

Rusko a Spojené státy se obávají, aby rozhořčení opozice kvůli výsledkům prezidentských voleb nevyústilo v širší protesty v malé středoasijské zemi, kde mají obě země svoje vojenské základny.

Související