Venezuelský prezident Hugo Chávez stáhl svého velvyslance z Kolumbie a zmrazil s Bogotou diplomatické vztahy, napsala ve středu agentura AP. Učinil tak v reakci na nařčení Bogoty, že Venezuela dodává kolumbijským povstalcům zbraně.

Chávez v televizním projevu obvinil vládu kolumbijského prezidenta Álvara Uribeho z nezodpovědného chování. Kolumbijský viceprezident Francisco Santos Calderón v pondělí uvedl, že jeho vláda vyšetřuje, jak se venezuelské protitankové zbraně zakoupené od Švédska dostaly do rukou Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC). Podle Cháveze neexistuje jediný důkaz, že by šlo skutečně o výzbroj z venezuelských armádních skladů.

Povstalci mají v rukou zbraně ze Švédska, tvrdí Kolumbie - čtěte ZDE

Chávez vyzval kolumbijské povstalce z FARC ke složení zbraní - čtěte ZDE

Chávez v úterý tamního času rovněž pohrozil, že by Venezuela mohla pozastavit všechny obchodní dohody s Bogotou a nahradit dodávky zboží z Kolumbie importem z jiných zemí.

Povstalci z FARC bojují s kolumbijskými vládními jednotkami již 45 let. Spojené státy organizaci považují za teroristickou. Původně marxistická skupina se nyní živí především prostředky získanými z obchodu s drogami.

Související