Jeden z nejmocnějších ruských kriminálních bossů Vjačeslav Ivaňkov, známý pod přezdívkou Japončík, byl vážně zraněn ostřelovačem v centru Moskvy. Oznámili to vyšetřovatelé.

Ivaňkova, kterého Spojené státy označily za kmotra celé ruské mafie, zasáhly tři rány do břicha, když v úterý opouštěl thajskou restauraci, kde se zřejmě účastnil vyjednávání mezi dvěma rivalskými zločineckými skupinami, uvedly ruské tiskové agentury.

Japončík trefený ze 70 metrů 

"Ivaňkov, známý ve zločineckém světě jako Japončík, byl střelen ze vzdálenosti 70 metrů puškou do břicha," cituje agentura Interfax vyšetřovací tým.

Podle ruských médií je jeho stav vážný, ale stabilizovaný.

Za možný motiv útoku na Ivaňkova považují vyšetřovatelé konflikt mezi dvěma zločineckými skupinami, který už trvá dva roky. Ivaňkov podle jednoho zdroje z vyšetřovatelských kruhů podpořil jeden z klanů a to podnítilo útok na něho. Vyšetřovatelé se obávají, že atentát na Japončíka může přerůst ve válku gangů.

Začínal u veksláků

Devětašedesátiletý Ivaňkov se narodil v Rusku v roce 1940. V 80. letech byl uznáván jako jedna z největších kriminálních autorit. Skupiny které vedl, vymáhaly peníze od bohatých sběratelů, obchodníků a veksláků. V 80. letech byl odsouzen k deseti letům odnětí svobody za krádeže, násilí, těžké ublížení na zdraví a další zločiny. Byl však předčasně propuštěn na doporučení známých sovětských umělců a obránců lidských práv.

Na počátku 90. let uprchl do USA. Tam byl ale v roce 1995 zatčen agenty FBI pro podezření z vymáhání 3,5 milionu dolarů. V roce 1997 byl uznán vinným z pokusu o vymáhání výpalného a nezákonného pobytu v USA a odsouzen k devíti letům a sedmi měsícům odnětí svobody. V roce 2004 byl vydán do Ruska, kde čelil obvinění z vraždy. Místní soud ho ale zprostil obvinění a pustil na svobodu.

Související