Vzdušný a námořní prostor kolem středomořského ostrova Mallorca uzavřelo ve čtvrtek na několik hodin Španělsko. Policie okamžitě uzavřela všechny přístavy a letiště. Na ostrov ani z ostrova nikdo nesmí. Úřady tak chtějí zabránit případnému útěku útočníků. Madrid tak reagoval na polední pumový útok poblíž kasáren četnictva na Mallorce, který si vyžádal životy dvou četníků a několik zraněných.

Uzavřeno bylo i frekventované mezinárodní letiště ve městě Palma de Mallorca. Podle agentury AFP na něm byl znovu obnoven v 17:45 SELČ provoz. Přístavy na ostrově, jimiž za běžných okolností proudí tisíce turistů, zatím zůstávají uzavřené.

V podvečer byla na Mallorce zneškodněna druhá nálož, kterou útočníci nastražili pod vozidlo četnictva, oznámila agentura AFP s odvoláním na mluvčího civilní gardy. Bezpečnostní síly na celém ostrově zavedly zesílené kontroly v rámci operace s názvem Jaula (klec). Na Mallorku se navečer vypravil španělský premiér José Luis Rodríguez Zapatero spolu s ministrem bezpečnosti Alfredem Pérezem Rubalcabou, který má na místě dohlížet na vyšetřování útoku.

Exploze zabila 2 policisty

Dva lidé, příslušníci policejní gardy v civilu, zahynuli při explozi poblíž kasáren civilní gardy na Mallorce, ostrově španělských Baleár. Oznámily to tiskové agentury s odvoláním na místní rozhlas. Bomba byla zřejmě nastražena pod terénním vozem a explodovala ve chvíli, kdy do něj policisté usedli.

Několik desítek lidí bylo při explozi zraněno, zejména střepy z oken v okolních budovách.

Dave Wilkinson, jeden ze svědků, zrovna obědval v nedaleké restauraci, když se ozval výbuch a místo záhy zahalil hustý dým.

„Vyběhli jsme, abychom zjistili, co se děje. Na levé straně ulice stálo hořící auto,“ řekl tento svědek BBC. „Na druhé straně ulice ležel nějaký muž, kterého se dva lidí snažili oživit.“

Nikdo ze stovek Čechů zřejmě nebyl zraněn

Čeští turisté, kterých je nyní na Mallorce asi 1500, podle dostupných informací nebyli explozí nijak postiženi. "V tuto chvíli nemáme žádnou informaci o tom, že by byl při výbuchu zraněn český turista," uvedl Tomio Okamura, viceprezident a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

K výbuchu došlo před druhou hodinou odpolední ve městě Palma Nova, několik kilometrů od paláce Marivent, kam má o víkendu na tradiční dovolenou přijet španělský král Juan Carlos s manželkou Sofií. Jde o rušné místo, poblíž se nachází pošta a zdravotnické zařízení. V době útoku bylo v kasárnách a okolních budovách zhruba 120 lidí, z toho třetina dětí. Jen v tomto městě podle Okamury momentálně přebývá přibližně sto českých turistů.

Za "barbarský atentát" útok na Mallorce označila Evropská komise. "Španělské úřady i obyvatelé by měli vědět, že se těší naprosté solidaritě Evropské komise v boji proti terorismu," uvádí prohlášení EK.

ETA si v pátek připomene 50 výročí vzniku

Výbuch na Mallorce následoval jen den po explozi bomby u kasáren četnictva v Burgosu na severu Španělska. Bylo při něm lehce zraněno více než 60 lidí, včetně 22 žen a šesti dětí.

Středeční útok v Burgosu, k němuž se zatím nikdo nepřihlásil, úřady připsaly baskické separatistické organizaci ETA.

Podle baskické tiskové agentury Vasco Press se dnešní silný výbuch odehrál přesně na den po výbuchu dvou bomb nastražených pod vozy na Mallorce v roce 1991. Exploze před tehdy zranila dva lidi.

Dopisovatel BBC v Madridu Steve Kingstone v té souvislosti připomněl, že na účet teroristů z ETA se přičítá 820 mrtvých. Tato teroristická organizace, jejímž cílem je vyhlášení nezávislosti Baskicka, přitom tento pátek „oslaví“ padesát let od svého vzniku.

Separatistická ETA se přihlásila k pěti atentátům ve Španělsku - čtěte ZDE

 

Související