Rozsudek nad barmskou disidentkou Do Aun Schan Su Ťij, která čelí obvinění z porušení pravidel domácího vězení, bude vynesen 11. srpna. S odvoláním na barmský vládní zdroj o tom informovala agentura AP. Tento týden skončilo slyšení žalující strany a rozsudek měl být vynesen dnes.

Podle televize CNN dnešní stání trvalo necelou minutu. Přítomno bylo mnoho zahraničních diplomatů, ale pro novináře bylo jednání uzavřené. Jeden ze soudců prý sdělil, že soud musí ještě dále jednat a vyjádří se 11. srpna. Jiný soudce prohlásil, že soud ještě není připraven vynést rozsudek.

Su Ťij, která strávila 14 z uplynulých 20 let v domácím vězení, hrozí pětiletý trest. Je souzena kvůli tomu, že v květnu nechala ve svém domě dva dny Američana Johna Yettawa, který do domu přeplaval bez pozvání přes jezero. Američanovi hrozí až pětiletý trest. I nad ním měl být dnes vynesen rozsudek a také ten byl odložen.

Právníci nositelky Nobelovy ceny za mír tvrdí, že je politička v dobré duševní i fyzické kondici a je připravena trest přijmout, i když se proti němu obhajoba hodlá odvolat. Čtyřiašedesátiletá Su Ťij si prý už nechala do vězení poslat léky a detektivky i životopisy v angličtině, francouzštině a barmštině, protože počítá s dlouhým trestem.

Su Ťij je souzena v rangúnské věznici Insein, kolem níž dnes panovala přísná bezpečnostní opatření. V její blízkosti byli pořádkoví policisté a všechny silnice vedoucí k věznici jsou zabarikádovány ostnatým drátem.

Převládá mínění, že Su Ťij bude shledána vinnou a odsouzena, ale zároveň se předpokládá, že si trest odpyká ne ve věznici, ale znovu v domácím vězení.

Hlavním důvodem procesu je dle kritiků barmských poměrů snaha vyřadit populární Su Ťij z voleb, které se mají konat příští rok.

Související