Vstup pilulky na italský trh schválil Italský úřad pro léčiva (AIFA) v šestihodinové debatě převahou čtyř hlasů proti jednomu, napsala dnes agentura AP. V Česku je takzvaná potratová pilulka s technickým názvem RU 486 ilegální.

Potratová pilulka způsobí, že se lidské embryo oddělí od děložní stěny. Žena tak může ukončit těhotenství do 49. dne těhotenství bez chirurgického zákroku.

Italské rozhodnutí přivítaly organizace pro svobodnou volbu žen, podle kterých mají ženy možnost ukončit nechtěné těhotenství neinvazivní metodou, a také někteří gynekologové, jejichž množství metod je tak širší. Kritici se obávají zneužití a růstu utajených potratů.

Vatikán ve čtvrtek večer varoval, že lékaři, kteří pilulku předepíšou, ženy, které ji užijí, a také všichni, kdo ji budou podporovat, budou automaticky exkomunikováni z církve. Italská pravicová vláda prohlásila, že rozhodnutí komise ještě prošetří. "To, co vítězí, je kultura smrti," řekl poslanec středopravé Unie křesťanských demokratů a středu (UDC) Luca Volonté.

O pilulku budou moci Italky požádat v nemocnicích, kde bude také podávána. Vztahovat se tak na ni bude italský zákon o potratech.

Ve většině evropských zemích je pilulka povolena, a to včetně Řecka a Španělska. Ilegální je kromě Česka také například v Chorvatsku. Podle italských úřadů od roku 1988, kdy byla pilulka ve Francii představena, zemřelo po jejím požití ve světě 29 žen.

Itálie má jeden z nejmenších podílů potratů v západní Evropě. V roce 2008 bylo v takřka 59 milionové Itálii evidováno 121 406 potratů. Podle odhadů však loni v Itálii skončilo dalších 15 tisíc těhotenství nelegální cestou.