Íránské úřady v sobotu potvrdily, že u hranic s Irákem zadržely tři americké turisty. S odvoláním na íránská média to oznámila agentura Reuters. Skupinu, v níž je zřejmě jedna žena a dva muži, policie zadržela po vstupu na íránské území. Ještě před vyjádřením Teheránu potvrdily incident kurdské úřady na severu Iráku.

Tři Američané, které íránské úřady zadržely již v pátek, vystoupili na horu na hranicích s Íránem, přestože je policie varovala, aby tak nečinili. Uvedl to šéf tiskového střediska pro všeobecné bezpečnostní služby v iráckém Kurdistánu Bačro Ahmad.

"Čtyři Američané, tři muži a jedna žena, pobývali nejprve v Sýrii, potom v Turecku a v úterý přijeli do Kurdistánu," řekl Ahmad. "První noc strávili v Irbílu, ve středu se pak vypravili do Sulajmáníje, kde se ubytovali v hotelu Maván," dodal.

Podle jiného zdroje jsou zadrženi Joshua Steel, Shane Bower a Sara Shortová. Čtvrtým Američanem je Shaun Gabriel Maxwell z Kalifornie. Ten s ostatními na výlet nešel, protože byl nemocen.

"Ve čtvrtek se tři z nich vypravili do turistického letoviska Ahmad Aua 95 kilometrů severovýchodě od Sulajmáníje a policie v tomto městě je požádala, aby nevystupovali na horu, protože velmi blízkou jsou íránské hranice," zdůraznil Ahmad.

Irácké bezpečnostní zdroje v noci na sobotu oznámily, že Američané zmizeli v severním Iráku v blízkosti hranice s Íránem. Letovisko Ahmad Aua je známé svými vodopády a zelení a obyvatelé Kurdistánu sem jezdí občerstvit se v době velkých veder. Je zde několik hotelů a v jednom z nich se Američané ubytovali.

"Přes naše varování horu zlezli a pak zavolali svému příteli, který zůstal v Sulajmáníji, aby ho informovali o tom, že je na hranicích zadrželi Íránci. Shaun Maxwell okamžitě informoval americké velvyslanectví v Bagdádu," řekl mluvčí kurdských bezpečnostních služeb.

Související