Zatím neznámý útočník oděný v černém s obličejem krytým helmou začal v sobotu v noci střílet do davu z automatické pušky v komunitním centru pro gaye a lesby v centru Tel Avivu. Dva lidé - chlapec a dívka - při útoku zemřeli, dalších 11 jich bylo těžce zraněno.

Podle policejního mluvčího Mickyho Rosenfelda šlo pravděpodobně kriminální čin a ne o teroristický útok. Podle izrealské policie jde zřejmě o nejkrvavější útok proti homosexuální menšině, jaký kdy Izrael zažil.

"Byl to odporný čin, promyšlený útok," vypověděl jeden ze svědků Janiv Weisman. "Všichni zranění byli velmi mladí," dodal.

Klub umístěný ve sklepě jednoho z domů bylzároveň kanceláří místní gay komunity, kde se scházeli lidé, kteří měli ve svém okolí problémy kvůli své sexuální orientaci. Sobotní večery byly vyhrazené pro náctileté. I proto je podle BBC mezi zraněnými tolik mladých lidí.

Podle izraelské policie je telavivské centrum pro lidi s odlišnou sexuální orientací nenápadné a jen tak z ulice není nijak výrazně označené. To naznačuje, že útočník místo dobře znal.

"Jen tak vešel a začal střílet všude okolo. Úplně bezhlavě," popsal další ze svědků střelbu. Úřady nařídily místním gay klubům, aby v neděli večer neotevíraly.

V oblasti kolem klubu policie ve snaze dopadnout útočníka rozestavěla silniční zátarasy. Policisté ještě v neděli dopoledne prohledávali okolí místa činu dům od domu a hledali pachatele.

Představitelé místní homosexuální komunity varovali, že útok byl homofobní povahy.

V pobřežním a kosmopolitním Tel Avivu žije otevřená komunita gayů a lesbiček. Jejich každoroční pochody Jeruzalémem se ale často setkávají s násilnými protesty ultraortodoxních Židů, připomíná agentura Reuters.

 

Související