Kvůli hledání bomb z druhé světové války muselo být dnes evakuováno asi 16.000 obyvatel západofrancouzského města Brestu, jednoho z přístavů, který spojenci na konci války nejvíce bombardovali. Informuje o tom agentura AFP.

Od ranních hodin zvučí městem sirény a policisté hlídkují v ulicích a zvoní u domů, aby se přesvědčili, že všichni obyvatelé z ohrožených míst odešli do bezpečí. V oblasti o průměru asi 800 metrů žije asi desetina brestské populace.

Osm až deset hodin budou skupiny pyrotechniků potřebovat k tomu, aby prozkoumali zhruba 15 dosud neidentifikovaných kovových předmětů, které by mohly být bomby nebo jejich zbytky a které byly objeveny s pomocí magnetických přístrojů. Druhá operace stejného druhu je připravena na víkend 15. srpna, kdy by experti měli zneškodnit 83 nalezených granátů a střel.

Obyvatelé Brestu o plánované akci pyrotechniků byli informováni už asi dva týdny dopředu, takže mnoho z nich opustilo své domovy už v sobotu, aby noc strávili u známých. Pro ty, co neměli kam jít, radnice zajistila náhradní ubytování.

Asi 30.000 bomb, z nichž asi 10 procent nevybuchlo, svrhli na Brest během léta 1944 západní spojenci, aby odsud vypudili německé jednotky. Asi polovina budov v přístavním městě byla zbořena, než se německé síly vzdaly.

Dosud poslední operace čištění města od bomb z druhé světové války se v Brestu uskutečnila v březnu, kdy byla v obchodním přístavu zneškodněna americká bomba vážící 250 kilogramů. Asi 3000 lidí muselo být tehdy evakuováno.

Související