Za první pololetí letošního roku zahynulo na silnicích 64 chodců, loni za stejné období jich přitom při nehodách zemřelo rovných 100. K častým příčinám smrtících kolizí chodců v letošním i loňském pololetí je nedání přednosti řidičem vozidla na přechodu či náhlé vstoupení na silnici z chodníku. Vyplývá to z policejních statistik, které v pondělí na tiskové konferenci představil Josef Tesařík z policejního prezidia.

Mezi chodce řadí policisté i in-line bruslaře. Proto také společně se zástupci ministerstva dopravy apelovali, aby bruslaři na těchto kolečkových bruslích dodržovali pravidla provozu na pozemních komunikacích. "Na chodníku se pohybují vpravo, na silnici vlevo," upozornila Blanka Sunkovská z oddělení BESIP ministerstva dopravy.

"Před jízdou by neměli pít alkohol, jezdit se sluchátky na uších a nezapomínat, že brzdná dráha na in-line bruslích je podstatně delší než na kole," dodala Sunkovská. Podle ní je nejhorším prohřeškem to, když na kolečkových bruslích vyrazí matka s kočárkem.

"Stačí malá překážka, dítě může z kočárku vypadnout a zranit se," řekla. Samozřejmostí je podle ní používání přilby a chráničů. Podle Centra úrazové prevence 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy dokáže ochranná přilba snížit riziko poranění mozku o 88 procent.

Související