Tvrdou ránu zasadila mexická policie drogovému kartelu La Familia zatčením jejího hlavního dodavatele syntetických drog do Spojených států. Miguel Veraza Villa byl dopaden v sobotu s dalšími 32 členy kartelu v západomexickém státě Michoacán, který je sídlem organizace.

Podle šéfa federální policie Eduarda Ramóna Pequeňa propašoval Veraza Villa do Spojených států půl tuny narkotik typu Led (Ice, známé také jako Speed) či Krystal.

Federální policii se podařilo v letošním roce zlikvidovat už asi čtyři desítky tajných laboratoří, které kartelu patřily. Zločinecká organizace v polovině července vyhlásila federální policii válku, když se přihlásila k zavraždění 16 jejích příslušníků.

Vláda vzápětí v Michoacánu rozmístila 5500 policistů a vojáků, jejichž úkolem je boj proti kartelu. Zároveň napadla finanční zdroje organizace.

La Familia o sobě dala vědět v říjnu 2006, kdy skupina neznámých individuí vstoupila do jednoho baru a na taneční parket vhodila pět lidských hlav se vzkazem. Tehdy tvrdila, že proti obchodu s drogami bojuje. Následně se však připojila ke kartelu z Mexického zálivu. V současnosti je toto spojenectví již minulostí a mezi oběma bandami zuří nemilosrdný boj.

Od nástupu Felipeho Calderóna do prezidentského úřadu v prosinci 2006 válka mezi zločineckými kartely i jejich střety s bezpečnostními složkami připravila o život na 13 tisíc lidí, z nich 5300 v loňském roce. Mexický tisk uvádí, že od začátku letošního roku bylo zabito už 4300 lidí.


Do boje proti drogovým organizacím, jež se kromě obchodu s narkotiky věnují také vyděračství, únosům za výkupné či provozování prostituce, federální vláda mobilizovala přes 36 tisíc vojáků a policistů.

Související