Druhý nejvýše postavený muž mezinárodní teroristické sítě Al-Káida Ajmán Zavahrí ostře kritizoval přístup Paříže k muslimům a bez dalšího upřesnění pohrozil, že Francie "za všechny své zločiny zaplatí". Uvedlo tak americké centrum pro sledování islamistických serverů (SITE Intelligence).

V rozhovoru pro jistý internetový server Zavahrí odsoudil i "nepřátelský" postoj Francie k islámským šátkům. "Francie tvrdí, že je laická, ale její srdce je plné nenávisti k muslimům. Francie vždy podporovala Židy v jejich úsilí opanovat Palestinu a bojovala proti Arabům v Alžírsku. Izraeli také poskytla jaderný reaktor... Francie za všechny své zločiny zaplatí," zdůraznil Zavahrí.

Zaplatíte

Al-Káida vyhrožovala Francii již nedávno. Severoafrická větev této mezinárodní teroristické sítě koncem června pohrozila Paříži odvetou za prohlášení prezidenta Nicolase Sarkozyho, že ženské islámské šátky a závoje nejsou ve Francii vítány. "Pomstíme se Francii a jejím zájmům všemi dostupnými prostředky pro čest našich dcer a sester," napsal tehdy na internetu šéf Organizace Al-Káida v muslimském Maghribu.

Šlo o reakci na výrok Sarkozyho, který 22. června prohlásil, že burka (islámský ženský oděv zakrývající hlavu, obličej i tělo) "není náboženským symbolem. Je to symbol zotročení, je to symbol (ženského) ponížení". Francouzský parlament rovněž nedávno vytvořil komisi, která se zabývá otázkou nošení závojů a šátků muslimskými ženami na veřejnosti.

Od roku 2004 totiž ve Francii platí zákaz nošení okázalých náboženských symbolů ve veřejných úřadech a na školách. Tímto opatřením se tradičně sekulární francouzský stát snaží bránit proti vlivu náboženských fundamentalistů mezi mládeží. Již tento zákaz však vyvolal vlnu negativních reakcí. Podle muslimů je namířen hlavně proti nim.

Související