Výrobní ceny v eurozóně v červnu meziročně klesly o rekordních 6,6 procenta. V meziměsíčním srovnání se však zvýšily o 0,3 procenta po květnové stagnaci. Informoval o tom v úterý statistický úřad Eurostat. V celé Evropské unii se výrobní ceny meziročně snížily o 6,7 procenta, zatímco meziměsíčně stouply o 0,2 procenta.

Údaje podle agentury Reuters zvyšují hrozbu deflace. Výrobní ceny jsou indikátorem budoucího vývoje spotřebitelských cen, protože jejich změny se obvykle časem projeví také v obchodech.

"Další pokles výrobních cen v červnu podtrhuje přetrvávající nedostatek inflačních tlaků v eurozóně a naznačuje, že nelze vyloučit dlouhotrvající deflaci, ačkoli se v současnosti zdá nepravděpodobná," uvedl ekonom Howard Archer ze společnosti IHS Global Insight

Několik měsíců a ceny opět porostou

Spotřebitelské ceny v eurozóně v červenci podle předběžného odhadu meziročně klesly o rekordních 0,6 procenta. Cílem Evropské centrální banky je přitom držet meziroční tempo růstu spotřebitelských cen těsně pod dvěma procenty. Podle ECB, Evropské komise i Mezinárodního měnového fondu by se měly ceny po několika málo měsících poklesu začít opět zvyšovat.

Za poklesem výrobních cen stojí nižší náklady na energii a slabá poptávka v době světové hospodářské krize. Ceny energie v eurozóně se meziročně propadly o 15 procent kvůli levnější ropě a zemnímu plynu.

ECB podle Archera na čtvrtečním zasedání nepochybně ponechá základní úrokovou sazbu na historickém minimu jednoho procenta a pravděpodobně neohlásí žádné výrazné změny v nekonvenčních opatřeních na pomoc ekonomice. Měla by však ponechat otevřené všechny možnosti pro další podporu hospodářské aktivity.