Severní Korea v úterý oznámila, že dvě americké novinářky odsouzené na 12 let do vězení za ilegální vstup do země, byly omilostněny. Informovala o tom severokorejská agentura KCNA. Severokorejský vůdce Kim Čong-il poskytl "mimořádnou milost" dvěma vězněným americkým novinářkám, které jsou tak propuštěny z vězení, uvedla KCNA.

"Kim Čong-il v souladu s článkem 103 socialistické ústavy nařídil poskytnout mimořádnou milost dvěma americkým novinářkám, které byly odsouzeny na nucené práce v pracovním táboře, a propustit je," napsala agentura.

Bill Clinton přijel do KLDR, aby jednal o zadržených novinářkách - čtěte ZDE

Kim uvolnil otěže: Státní televize KLDR odvysílala první reklamu na pivo- čtěte ZDE 

Bývalý americký prezident Bill Clinton v tentýž den přiletěl do Pchjongjangu s cílem dosáhnout propuštění obou žen. Se severokorejským vůdcem se kvůli tomu osobně sešel.

Novinářky už společně s Clintonem opustily Severní Koreu.

"Prezident Clinton v pořádku opustil Severní Koreu s Laurou Lingovou a Eunou Leeovou. Jsou na cestě do Los Angeles, kde se Laura a Euna opět shledají se svými rodinami," řekl Clintonův mluvčí Matt McKenna.

 

Novinářky pracující pro televizi bývalého amerického viceprezidenta Ala Gorea Current TV byly v březnu zadrženy na hranicích Severní Koreje a Číny. Americká novinářka korejského původu Euna Leeová a její kolegyně Laura Lingová, Američanka čínského původu, v době svého zadržení připravovaly zprávu o severokorejských uprchlících. Severní Korea jejich natáčení označila za politicky motivovanou pomlouvačnou kampaň.

Související