Francouzská bezpečnost zadržela v úterý obálku, která byla adresována prezidentu Nicolasi Sarkozymu a obsahovala kulku velké ráže. S odvoláním na zdroje, které mají k případu blízko, to dnes oznámila agentura AFP.

Soudní zdroj agentuře řekl, že dopis vypadá podobně jako jiné listy už dříve adresované prezidentovi a některým dalším předním politikům. Tyto dopisy byly podepsány "bojovníci buňky 34".

Nynější dopis byl zadržen při třídění pošty v Montpellieru na jihu země. Byla v něm kulka pro loveckou karabinu velké ráže. Text obsahuje útoky na "starou gardu (pravicové vládní strany) UMP" a vyhrožuje jí blíže nespecifikovanou "nehodou".

Druhá fáze operace 

Letos v březnu byl kvůli těmto dopisům zadržen jeden nezaměstnaný odborník na informatiku a současně voják v záloze, byl však propuštěn. Předpokládaný autor dopisů pak zaslal jeho advokátovi dopis, ve kterém vyslovoval nad zadržením lítost a uváděl technické podrobnosti o kulkách vložených do dopisů, aby prokázal, že je poslal on.

Zároveň ohlašoval zahájení "druhé fáze operace". Požadoval, aby přestali být z Francie vyhošťováni nezákonní přistěhovalci a aby byli propuštěni spoluzakladatel levičácké ozbrojené skupiny Přímá akce Jean-Marc Rouillan a jistý Julien Coupat, podezřelý ze sabotáží na železnici. Žádal také, aby skončila "parodie justice" v případě korsického nacionalisty Yvana Colonny, odsouzeného pro vraždu korsického prefekta Clauda Erignaka v roce 1998.

Související