Turecká prokuratura obvinila dalších 52 lidí z účasti na spiknutí s cílem svrhnout nynější vládu, která má kořeny v politickém islámu.

Obžaloba o skoro 1500 stranách, kterou předložil istanbulský prokurátor, přičítá obžalovaným úmysl svrhnout vládu premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, vytvářet ilegální ozbrojené skupiny a podkopat turecký stát. Mezi obviněními je také údajný plán na zavraždění arménského patriarchy v Turecku a šéfa místní menšinové islámské obce alávitů a plány pumových útoků, to vše s cílem vyprovokovat intervenci armády.

Ta je v Turecku považována za ručitele laického charakteru státu a loni vládě pohrozila, že na jeho obranu zasáhne. Armáda už za posledních čtyřicet let uskutečnila čtyři převraty.

Mezi podezřelými je několik generálů ve výslužbě včetně bývalého šéfa národní bezpečnostní rady, jeden odborářský vůdce, rektoři některých univerzit a bývalý šéf orgánu, který univerzity řídí, napsala agentura Reuters.


Připomněla, že případ Energekon se stal zdrojem napětí mezi proislámskou vládou a laickými kruhy. Kritici vlády ho považují za prostředek, s jehož pomocí chce potlačit politické oponenty, podle nichž vláda podrývá světský charakter ústavy a ideové dědictví zakladatele moderního Turecka Mustafy Kemala Atatürka. Erdoganovi stoupenci tvrdí, že vláda touto cestou usiluje o vykořenění podzemních sil, které podkopávají stabilitu země.

Lidé, proti nimž bylo vzneseno obvinění, mají poprvé stanout před soudem v září. První proces v rámci případu Energekon začal loni v září a dosud neskončil. Vyšetřování ale začalo už v červnu 2007.

 

Související