Íránská vláda se rozhodla zakázat věřícím pouť do Mekky v období postního měsíce ramadánu, který je pohyblivým svátkem a letos potrvá zhruba od 22. srpna do 19. září. Důvodem je hrozba šíření takzvané prasečí chřipky mezi poutníky.

"Státní výbor pro prevenci viru A(H1N1) rozhodl, že poslední íránský poutník musí opustit Saúdskou Arábii před začátkem měsíce ramadánu. V tomto měsíci žádné poutě do Mekky konat nebudeme," prohlásil ministr zdravotnictví Kámrán Bákerí Lankaraní.

Takzvaná prasečí chřipka se v Íránu poměrně rychle šíří, ale dosud v této zemi nikdo nové nemoci nepodlehl. Každý rok se velké pouti do Mekky, takzvané hadždž, účastní několik set tisíc Íránců. Hadždž se letos uskuteční koncem listopadu. Ovšem po celý rok je možné uskutečnit takzvanou malou pouť nazývanou umra, která zahrnuje méně rituálů.

Pouť do Mekky je jedním z pěti pilířů islámu a zdravý muslim je povinen ji vykonat alespoň jednou za život.


V celém světě si nákaza virem A(H1N1) vyžádala už 1265 životů. Nakaženo prasečí chřipkou bylo podle oficiálních údajů nejméně 188.000 lidí. Ovšem počet infikovaných je nejspíš mnohem vyšší, jelikož dostupná čísla mluví jen o pacientech, u nichž výskyt nemoci potvrdily laboratorní testy.

 

Související