Plánované zvýšení počtu amerických vojáků na základnách v Kolumbii by mohlo představovat krok k válečnému konfliktu v Jižní Americe. Prohlásil to venezuelský prezident Hugo Chávez. Venezuelský prezident zároveň vyzval svého amerického kolegu Baracka Obamu, aby do Kolumbie další vojáky neposílal. Podle něho neexistuje vojenské řešení pro více než 40 let trvající ozbrojený konflikt v sousední zemi.

Kvůli diplomatickým sporům s Kolumbií Chávez již jednou vyhlásil poplach v armádě, později jej však odvolal.

USA společně s Kolumbií připravují vojenskou dohodu o zvýšení počtu amerických vojáků v jihoamerické zemi. Vyvolaly tím kritiku několika zemí regionu.

Američtí vojáci by měli provádět hlavně letecké operace proti pašování drog. USA je dosud uskutečňovaly ze sousedního Ekvádoru, avšak v červenci jim vypršela příslušná dohoda a tamní vláda ji neobnovila.

Vztahy mezi Spojenými státy a Venezuelou se zhoršily za předchozí vlády prezidenta George Bushe, jehož Chávez často kritizoval nevybíravým slovníkem. Stejně tak mu je trnem v oku americký politický systém. Sám považuje za model kubánský socialismus a po vzoru karibského ostrova se snaží zavést tento systém ve své zemi. Zároveň se snaží získat v Jižní Americe co nejvíce levicových spojenců, s nimiž by chtěl vytvořit protiváhu USA.

Vztahy mezi Venezuelou a USA se příliš nezlepšily ani po nástupu Baracka Obamy do Bílého domu.

Související