Za pár vteřin vzali život desítkám lidí. Po šesti letech vyšetřování jdou nyní na smrt i oni. "Chtěli mířit na náboženské cíle ve městě. Nyní bylo se zodpovědnými osobami zúčtováno," komentoval rozsudek indický vrchní státní žalobce Ujjwal Nikam.

Podle obžaloby Ašrat Ansari, Muhammad Hanif a jeho žena Fahmína 25. srpna 2003 v centru Bombaje spáchali s pomocí dvou taxi a výbušnin krátce po sobě dva atentáty - u bombajské Brány Indie a na přeplněném tržišti. Zmínění islámští radikálové zabili 52 osob a zhruba dvě stovky lidí zranili. Zatčeni byli krátce po útocích. Speciální soud zabývající se teroristickými činy všechny tři atentátníky uznal minulý týden vinnými z vražd, z přípravy vražd a z poškození veřejného majetku.

Atentátníci jsou z militantní skupiny se sídlem v Pakistánu

Atentáty měly být údajně odplatou za smrt muslimů při nepokojích ve státě Gudžarát v předešlém roce. Nikdo z obžalovaných nicméně vinu nepřiznal. 

Soud uvedl, že trojice patří ke kašmírské militantní skupině Laškare tajjaba, která má hlavní sídlo v Pákistánu a usiluje o připojení indické části Kašmíru k Pákistánu.

Skupina Laškare tajjaba vznikla v 80. letech údajně s tichým souhlasem pákistánské tajné služby. Má na 2000 členů a její učení je založeno na puritánském výkladu islámu. Indie ji považuje za nejnebezpečnější organizaci, která bojuje proti indickým zájmům. Této organizaci Dillí připisuje i loňské atentáty na Bombaj, při nichž zemřelo víc než 160 lidí.

Související