Zástupci Ruska a Turecka tento čtvrtek v Ankaře podepsali sérii smluv o spolupráci v energetické oblasti. Pro Rusko to především znamená souhlas Turků k tomu, aby mohlo vést plánovaný plynovod South Stream pod hladinou Černého moře v tureckých vodách. South Stream má být konkurenčním projektem pro plynovod Nabucco. Uvedla to agentura Reuters.

Podpisem dohody se Ankara přibližuje svému cíli stát se klíčovým uzlem pro přepravu surovinových zdrojů z Asie do Evropy. Turecko je totiž důležité i pro plynovod Nabucco. Rusko doufá, že plynovod South Stream mu pomůže udržet si roli hlavního dodavatele energií do Evropské unie. Tomu se Brusel snaží zabránit a usiluje o větší diverzifikaci zdrojů.

Za Rusko smlouvy podepsal premiér Vladimir Putin, za tureckou stranu premiér Recep Tayyip Erdogan.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru