Včera 6. srpna památkáři dočasně zpřístupnili veřejnosti vilu Stiassny, která patří k brněnským funkcionalistickým skvostům. Jedinečný prvorepublikový objekt, využívaný léta jako vládní vila, si v letošním roce převzal od státu Národní památkový ústav. Budova od slavného architekta Arnošta Wiesnera je pro zájemce mimo víkendu otevřena až do 14. srpna. Prohlídky jsou mimořádné, s trvalým zpřístupněním objektu se nepočítá.

Objekt se bude opravovat

Budovu čeká obnova, ale vzhledem k dobré zachovalosti nepůjde o kompletní rekonstrukci. Opravy vyjdou zhruba na deset milionů korun. Památkáři je chtějí získat z evropských dotací. Vila byla v posledních letech nevyužita, areál by měl v budoucnu plnit funkci kulturně-společenského a odborně-vědeckého centra.

Historie objektu

Vila Stiassny stejně jako vila Tugendhat nebo Jurkovičova vila patří do trojlístku známých brněnských vil. Vilu si nechal v roce 1927 postavit textilní průmyslník Alfred Stiassny. Vnitřní prostory domu jsou rozděleny na obytnou a obslužnou část. Hlavní obytné prostory přízemí plnily funkci společenskou a reprezentativní. V obslužných prostorech v kratším křídle domu se nacházela kuchyně, přípravna, spíž, lednice a pokoje služebnictva.

Obytné prostory majitelů byly v patře. Každý z tříčlenné rodiny měl k dispozici apartmá, které se skládalo z ložnice, koupelny, kabinetu a šatny. Dcera měla navíc ještě hernu. Ložnice Alfreda a manželky Herminne byly vzájemně propojeny dvoukřídlými dveřmi. Skrze malou předsíň byl propojen rovněž apartmán Herminne s pokoji dcery Susanne. Vila je zasazena do rozlehlého parku, který vytváří dojem, že neleží ve městě, ale v hlubokých lesích.

Původním majitelům vilu za války zabavilo gestapo, po válce zůstala na základě Benešových dekretů v majetku státu. Setkávali se zde státníci, krátce zde pobýval i prezident Beneš. V roce 1972 se ve vile ubytoval kubánský prezident Fidel Castro. Vila po sametové revoluci sloužila jako luxusní hotel, poslední čtyři roky je uzavřena.