Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně podala v pátek trestní oznámení na lékařku, která před skrytou kamerou přiznala, že bere úplatky od farmaceutických firem. Nemocnice lékařku podezřívá ze spáchání trestného činu příjímání úplatku. ČTK to v pátek řekl ředitel Petr Koška.

Elišku Jugovou, která podle svých slov brala peníze za předepisování léků proti plísním na nohou, už začala vyšetřovat i lékařská komora. Disciplinární stížnost na ni podal sám prezident lékařské komory Milan Kubek. "Nemohu pochopitelně předjímat rozhodnutí nezávislých disciplinárních orgánů, ale předpokládám, že kolegyně jim svoje jednání asi vysvětlit nedokáže, a bude tedy potrestána," předpovídá Kubek.

Komora může uložit důtku, pokutu i lékaře vyloučit. V tom případě nemůže nikde v Evropské unii dál léčit. Vyjádření Jugové se HN ve čtvrtek nepodařilo získat.

Nemocnice Jugovou okamžitě propustila

Výška trestu bude záležet na tom, jestli se lékařské komoře povede prokázat, že lékařka předepisovala léky i pacientům, kteří to nepotřebovali. Nebo že předepisováním léků dokonce poškodila jejich zdraví. Pokud to komora Jugové neprokáže, hrozí jí maximálně důtka a pokuta do 30 tisíc korun.

"Drakonický trest typu vyloučení z komory bychom v tom případě před soudem neobhájili," tvrdí Kubek. Dokázat, že doktorka předepisovala léky zbytečně nebo že poškodila pacienty, přitom bude pro komoru hodně těžké.

Eliška Jugová, kterou už kvůli jejímu chování propustila FN u svaté Anny, tak docela pravděpodobně bude léčit dál.

Lékařka v hledáčku protikorupční policie

O případ se ale už zajímá i protikorupční policie, která o svém dalším postupu rozhodne podle jejího mluvčího Romana Skřepka teprve po vyhodnocení "dostupných materiálů". Skřepek potvrdil přijetí trestního oznámení. Stíhání policie zatím nezahájila. Kdyby se tak stalo, hrozí podle trestního zákoníku lékařce u soudu za příjímání úplatku až tříleté vězení nebo zákaz činnosti. Pokud by soud uznal, že šlo o závažný případ, může být trest i vyšší.

Jugová do skryté kamery Reportérů ČT popisovala, jak za každého pacienta, kterého čtvrt roku léčila Lamisilem na plísně, brala od Novartisu 250 korun. Protože jí Novartis v jedné chvíli přestal platit, přešla ke konkurenční firmě Actavis, která vyrábí lék Terbinafin Actavis se stejnou léčivou látkou, jako má Lamisil. Firma Actavis už ale prý Jugové nenabízela peníze, ale "jen" dárky. "Oni mi to nedávají na ruku, oni mně dají třeba, že dcera si koupí notebook a oni to proplatí."

Jak Novartis, tak i Actavis už také začaly prošetřovat své dealery, kteří měli lékařku "na starosti". "Pokud se prokáže neetické jednání zaměstnance naší společnosti, vyvodíme z toho patřičné důsledky," říká mluvčí Novartisu Martin Klimek.

Šéf české pobočky konkurenčního Actavisu Eduard Sirotný dokonce kvůli podezření z "neetického jednání" požádal islandskou centrálu firmy, aby udělala důkladný audit, jak firma v Česku nakládá s penězi určenými na marketing.

Případ vyšetřuje i Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Obě firmy od něj můžou dostat až milionovou pokutu, Jugová pak až 100 tisíc korun. Actavis už přitom nedávno od SÚKL pokutu ve výši 750 tisíc za "práci s lékaři" dostal. Před rokem Actavis pozval lékaře na dovolenou do egyptského Sharm El Sheiku, což je mělo podle SÚKL motivovat, aby předepisovali právě léky Actavisu.