Laura Ling, která se ve středu vrátila zpět do USA po několikaměsíčním věznění v Severní Koreji, potvrdila, že při natáčení se svou kolegyní Eunou Lee překročily na několik vteřin čínsko-korejskou hranici. Pro CNN to uvedla její sestra Lisa.

„Říkala, že skutečně velmi krátce se dotkly severokorejského území. Bylo to něco, co původně vůbec neplánovaly,“ popsala zážitky své sestry Lisa Ling ve čtvrtečním rozhovoru. „Říkala, že byly za hranicí možná třicet vteřin. A potom začaly všechny ty zmatky.“

Sestra propuštěné novinářky nechtěla z osudů své sestry příliš prozrazovat, celý příběh by podle ní měly v blízké budoucnosti převyprávět samy jeho aktérky.

Laura Ling a Euna Lee byly zatčeny letos v březnu na čínsko-korejském pomezí. Natáčely zde reportáž o severokorejských uprchlících. V červnu byly obě ženy odsouzeny k dvanácti letům nucených prací. „Mimořádnou milost“ jim tento týden udělil korejský vůdce Kim Čong-il.

Předcházely tomu dlouhá diplomatická jednání vedená americkou ministryní zahraničí Hillary Clintonovou a osobní návštěva jejího manžela, bývalého amerického prezidenta Billa Clintona. Obě novinářky přitom pracovaly pro televizní kanál Current TV, kterou vede bývalý viceprezident v Clintonově administrativě Al Gore.

Související